Czym jest studnia głębinowa?

Studnia głębinowa to pionowe ujęcie wód podziemnych, jest to otwór wiercony bądź kopany, sięgający do poziomu wodonośnego w podłożu. Stały pobór wody ze studni jest możliwy, dzięki kołowrotowi, wyłącznie w przypadku studni kopanej, lub przy wygodniejszej metodzie jaką jest pompa głębinowa.

Studnia głębinowa, a pozwolenie na budowę

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami budowa studni głębinowej na własnej działce nie wymaga uzyskiwania pozwolenia na budową ani jej zgłaszania. Woda podziemna znajdująca się w gruncie, który jest naszą własnością, należy do nas i możemy ją swobodnie wykorzystywać na własne potrzeby.

Są jednak pewne przypadki, gdy pozwolenie wodnoprawne jest wymagane. Tak się dzieje gdy:

  • planowane jest wykonanie studni o głębokości powyżej 30 m,
  • zużycie wody będzie wynosić ponad 5 m3 w ciągu doby,
  • wydajność pomp czerpiących wodę będzie większa niż 0,5 m3/h.

Etapy budowy studni głębinowej

  1. Wytyczenie miejsca przeznaczonego na studnię.
  2. Formalności związane z budową studni.
  3. Wykonanie odwiertu studziennego – przedostanie się do warstwy wodonośnej oraz jej przewiercenie do odpowiedniego poziomu w celu uzyskania zaplanowanej ilości wody.
  4. Zabudowa rur studziennych razem z filtrami PCV w otworze kolumny.
  5. Czyszczenie studni, sprawdzenie jej wydajności oraz jej dezynfekcja.
  6. Przyłączenie studni do budynku.

Lokalizacja studni

Właścicielowi nieruchomości przysługuje prawo do zwykłego korzystania z wód podziemnych na cele zaspokojenia potrzeb jego własnego gospodarstwa domowe go/rolnego, jeżeli głębokość studni nie przekracza 30 m a pobór wody 5 m3 na dobę. Przepis ten pozwala wykonywać przydomowe ujęcia wody bez pozwoleń i projektów. Należy zachować jedynie kilka zasad przy lokalizacji przyszłego ujęcia.

Przepisy wynikają z zapisów uwzględnionych w Ustawie Prawo Wodne oraz w Rozporządzeniu Ministra w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

Odległość studni dostarczającej wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi powinna wynosić – licząc od osi studni – co najmniej:

  • 5 m od granicy działki
  • 7,5 m od przydrożnego rowu z wodą
  • 15 m od szamb, kompostowników, silosów
  • 30 m od drenażu rozsączającego ścieki do gruntu oczyszczone biologicznie
  • 70 m od nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych oraz od drenażu rozsączającego ścieki nieoczyszczone biologicznie.